איך כותבים מאמרים מעניינים על נושאים משעממים?

  • שי 

אחת הבעיות שעולות הכי הרבה אצל כותבי תוכן היא העובדה שהנושאים עליהם הם כותבים משעממים ודלי תוכן.

בעלי מקצוע רבים בוחרים לחזק את הנוכחות שלהם באינטרנט דרך מאמרי מידע על נושאים הקשורים לשירותים שהם מספקים.

כך יוצא שעל כותב התוכן לכתוב כמות מרשימה של מילים על נושא שהוא ככל הנראה לא מכיר ולא מבין, בצורה מעניינת ואינפורמטיבית אשר יכולה לעזור ללקוחות של בעל המקצוע הספציפי, ולכוון אותם בסופו של דבר לשימוש בשירותים שלו.

במשך שנים אני גולש באתרי אינטרנט ורואה לא מעט אתרים שמציגים תוכן זול ועילג, ואני ממש יכול לראות מול העיניים את השימוש השגוי בביטויים שהם ניסו לקדם.

הרבה חושבים שכל עוד המאמר יכיל 400 או 500 מילים והביטויים הדרושים יופיעו בו לפחות פעמיים או שלוש או שבע, המאמר יעזור להם להתקדם בדפי תוצאות החיפוש.

הדבר אולי היה נכון ומתאים לפני עשר שנים, אבל היום זה כבר לא המצב.

מנועי החיפוש, ובראשם גוגל כבר הספיקו לשפר את האלגוריתם שלהם עד לרמה שתוכן זבל יכול לעשות יותר רע באתר מאשר טוב, וככה יש יותר דרישה לתוכן איכותי ומעניין.

מאמרים משעממים

כאן נכנסת השאלה הגדולה, איך אפשר לכתוב את המאמר בצורה מעניינת?

השיטה שלי היא להתחיל במחקר מקדים על הנושא ועל הביטויים אשר עלי לשלב במאמר.

אני מחפש פיסות מידע שיכולות לעניין את הקוראים, ולענות להם על שאלות שהם יכולים לשאול בזמן הקריאה.

בזמן שאני כותב אני עובר על כל פסקה אחרי שסיימתי אותה ואני שואל את עצמי אם בפסקה הזו באמת יש פואנטה, או שהיא סתם באה לשים כמה מילים על מסך? המטרה שלנו ככותבים היא לתת לקוראים שלנו ערך מוסף, ולא שטיפה סתמית שתגרום להם לאבד דקות מהחיים שאף אחד לא יחזיר.

הזרימה של הטקסט היא כמובן גורם משמעותי מאוד מצד הקורא, הרי אף אחד לא רוצה לקרוא מאמר עם קטיעות או חזרות לנושאים לא קשורים.

את הזרימה אני מוודא בקריאות מהירות, לפעמים קורה מצב בו אני פתאום נתקע באמצע שורה כי משהו לא מסתדר, ככה אני יודע בדיוק מה עליי לתקן.

בכל נושא חדש שאני מקבל, אני מנסה להבין איך אני יכול להרחיב בתתי הנושאים אשר יכולים לעורר רגש מסוים אצל הקורא, ככה שאם אני כותב על שמאי בזיכרון יעקב, אני אחפש את הסיבות שיש לבנאדם להיות זקוק בכלל לשירותים של אחד כזה, ואנסה לשלב את התגובות הרגשיות הטבעיות שהסיבות האלו יכולות לעורר.

ריבוי נושאים וכותרות במאמר לפעמים מצטיירות בתור מעניינות ומושכות לכתיבה, ניקח את הדוגמה הכי בולטת: מאמרי ‘עשרת הדברים’ למיניהם.

חשוב מאוד להבדיל מתי זה יכול להיות מעניין ומתי זה ירדים את המסך.

ניקח דוגמה קלאסית, “עשרת היעדים הבאים לחופשה המושלמת שלכם”, לא רק שמדובר בכותרת מעניינת ומושכת את העין, גם התוכן יהיה מסקרן וזורם כי בסך הכל מדובר בסקירה קצרצרה של עשר יעדים שווים, ולכל אחד מהם תהיה גם תמונה יפה.

אבל, אם נכתוב מאמר בנושא “עשרת השיטות הטובות ביותר להברחת תולעי סיכה מפינות רחוב”, אפשר לדעת מראש שזה הולך להיות מאמר משעמם לגמרי, ואני לא משער שמישהו בכלל ירצה לקרוא דבר כזה.

עוד שיטה שאני אוהב להשתמש בה היא שאילת שאלות במהלך המאמר.

אני מודע לעובדה שאת התוכן שלי קוראים אנשים שכנראה לעולם לא אפגוש והם לא באמת הולכים לענות לשאלה בתגובות למאמר, אבל כשאני שואל שאלות שנוגעות למאמר ולהתקדמות שלו אני יכול לעורר את הקורא ולגרום לו לחשוב קצת.

גם כשאני קורא אני שם לב לפעמים שאני עונה לעצמי בראש לשאלות כאלו, ואני מניח שיש עוד כמוני..

אוקי, אז מה היה לנו עד כאן?

מחקר מקדים למאמר – נסו לשלב לפחות 3 אתרים שונים (כמה שיותר אתרי תוכן וכמה שפחות אתרים פרטיים)

זרימת הטקסט – עברו על המאמר בסיומו, נסו לראות אם אתם נתקעים באחת השורות.

ערך מוסף – האם המאמר באמת אומר משהו? האם לדעתכם יש לו פואנטה?

תתי נושאים – בידקו האם אתם יכולים לעניין את הקורא דרך נושאים רלוונטיים?

שאלות – נסו להפעיל את הקוראים ולגרום להם לחשוב

אין ספק שכתיבת מאמר בנושא משעמם היא משימה לא קלה בכלל, אבל זה אפשרי לחלוטין ולא צריך לקחת לכם יותר מחצי שעה עד שעה למאמר.

יש לך מה להגיב לזה?